Pierwsze założenie parkowe w stylu włoskim powstało w Siedlcach w 1. połowie XVIII w. Za czasów księżnej Aleksandry Ogińskiej zmieniono wygląd parku na sentymentalny wg projektu Franciszka Salezego Sarnowskiego. W lipcu 1783 r., przed wizytą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na terenie Aleksandrii wzniesiono wiele obiektów małej architektury ogrodowej. Były to m.in. altany, oranżeria, ptaszarnia i teatr letni, a nawet tak egzotyczna budowla jak domek wybudowany na sztucznej skale, z wejściem do groty. Powstała wówczas również sieć stawów i kanałów, zasilanych przez rzeczkę Helenkę.
Współcześnie Park został zrewitalizowany - nowocześnie zaaranżowany teren służy nie tylko do wypoczynku i rekreacji, ale jest też przestrzenią wydarzeń kulturalno-artystycznych. W tak urokliwym otoczeniu warto zatrzymać się na dłużej. Sprzyjają temu wygodne ławki, nowy budynek w ogródku jordanowskim oraz odtworzony pawilon ogrodowy, w którym zainstalowano nowy system nagłośnienia, który zapewni niezapomniane wrażenia podczas odbywających się tu latem wydarzeń artystycznych.
Z myślą o najmłodszych gościach i całych rodzinach utworzono plac zabaw podzielony na strefy przeznaczone dla dzieci w różnym wieku oraz siłownię plenerową zachęcającą do aktywności fizycznej. Wykonane zostały także ścieżki edukacyjne i liczne pulpity oraz tablice informacyjne. Park został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W zakres prac rewitalizacyjnych wchodziło także wykonanie ogrodzenia, nowego oświetlenia oraz instalacja kamer monitoringu. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie i komforcie odwiedzających.