Siedlce. Niespełna 80-tysięczne miasto położone pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, stolica wschodniego regionu Mazowsza i do 1999 r. województwa siedleckiego. Historia Siedlec sięga połowy XV w. – pojawia się wówczas pierwsza wzmianka o osadzie Syedlecz, która już 100 lat później, w 1547 r., otrzymała prawa miejskie. Od tamtej pory miasto dynamicznie się rozwijało, a prawdziwie złote czasy w jego dziejach nastąpiły za księżnej Aleksandry Ogińskiej z rodu Czartoryskich. Dzięki niej Siedlce stały się jednym z ważniejszych ośrodków życia towarzyskiego i kulturalnego w Polsce. Na tutejsze przedstawienia teatralne była zapraszana elita z całego kraju, a wśród licznych gości znalazł się sam król Stanisław August Poniatowski. Dziś tradycje teatralne są wciąż w Siedlcach bardzo żywe, a miasto stanowi ważne centrum kulturalne i edukacyjne.
Warto się zapoznać nie tylko z bogatą historią miasta, ale i jego materialnym dziedzictwem. Najważniejszym zabytkiem jest ratusz zwany Jackiem, zwieńczony muskularną sylwetką Atlasa dźwigającego kulę ziemską, stojącego na szczycie wieży. Ciekawostką jest, że to na niej założono drugi w Polsce piorunochron (tzw. konduktor). Będąc na ratuszowym dziedzińcu, warto wsłuchać się w melodię wygrywaną przez zegarowe kuranty – to polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Tuż obok stoi kościół św. Stanisława BM, najstarszy murowany obiekt architektury sakralnej w Siedlcach. Koniecznie należy zobaczyć klasycystyczny pałac Ogińskich, pochodzący sprzed 1730 r., w którym gościł m.in. Poniatowski, magnaci Braniccy, Potoccy, Tadeusz Kościuszko czy Franciszek Karpiński. Pałac jest otoczony urokliwym parkiem miejskim noszącym miano Aleksandrii na cześć księżnej Ogińskiej, pochowanej w kaplicy św. Krzyża z 1791 r.
W zbiorach siedleckiego Muzeum Diecezjalnego znajduje się wyjątkowe dzieło sztuki - obraz autorstwa El Greco zatytułowany „Ekstaza św Franciszka”, reprezentujący złote czasy hiszpańskiej sztuki malarskiej. Z okazji 400. setnej rocznicy śmierci tego wybitnego malarza w 2014 r. jest obchodzony Międzynarodowy Rok El Greco – to doskonała okazja ku temu, by bliżej zapoznać się z twórczością artysty. Drugim z niezwykłych eksponatów Siedlec są XVIII-wieczne organy Joachima Wernera – światowej klasy zabytek, o wyjątkowej konstrukcji wykorzystującej wiatrownicę z podwójną transmisją powietrza. .
Miasto może się poszczycić bogatą ofertą kulturalną. Prężnie działają tu m.in. Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce, Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna. Na tutejsze Zaduszki Jazzowe czy Festiwal Teatrów Ulicznych ściągają widzowie z całego regionu.
Siedlce to także kolebka sportowców. Tu zaczynali Artur Boruc (piłka nożna), Wiesław Jobczyk (hokej na lodzie), Lidia Chojecka (lekkoatletyka) oraz Maciej Staręga (biegi narciarskie). Obecnie w mieście prężnie funkcjonuje 17 klubów sportowych, a kibiców przyciągają międzynarodowe turnieje i zawody. Bardzo dobre zaplecze dla aktywnych stanowi piłkarski stadion miejski z krytą trybuną na 2900 miejsc i kompleksem 3 boisk treningowych, hala sportowa, korty tenisowe czy Park Wodny Siedlce, oddany do użytku w 2013 r. Swych sił można spróbować też na skateplazie lub krytym lodowisku.
Amatorów jazdy na jednośladach z pewnością usatysfakcjonują liczne trasy rowerowe – nie bez przyczyny Siedlce zostały w 2014 r. laureatem 3. edycji konkursu „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Kilkaset kilometrów ścieżek poprowadzonych na terenie całego powiatu siedleckiego to okazja do zobaczenia wielu zabytków, m.in. zespołu pałacowego w Korczewie, dworu w Mościbrodach czy licznych obiektów sakralnych z wyróżniającym się Sanktuarium MB Budzieszyńskiej.
Turystów przyciągają tu również liczne tereny zielone i rezerwaty przyrody. Okolice Siedlec są zdominowane przez pola uprawne poprzecinane czystymi rzekami i lasami pełnymi grzybów. Zupełnie wyjątkowym miejscem jest dolina Liwca oraz Nadbużański Park Krajobrazowy. Warto wybrać się także nad zalew Muchawka w Siedlcach, dysponujący piękną plażą i rozbudowanym zapleczem rekreacyjnym.