Żeliszew Duży - kościół Wniebowzięcia NMP (mariawicki)

Zabytki okolic Siedlec

Informacje

  • Adres: Żeliszew Duży 33, 08-130 Kotuń
  • Telefon: 25 642 63 77

Neogotycka drewniana budowla na planie prostokąta, z nawami bocznymi wydzielonymi rzędami słupów. W fasadzie zaprojektowano niezwykle wysmukłą wieżę nakrytą hełmem obeliskowym, zwieńczonym krzyżem łacińskim na kuli. Na elewacji frontowej, nad wejściem głównym, umieszczono medalion z Eucharystią, będący charakterystycznym elementem architektonicznego wystroju zewnętrznego świątyń mariawickich. Na początku XX w. przy parafii założono orkiestrę i chór oraz utworzono jedną z pierwszych mariawickich ochotniczych straży pożarnych. We wsi przeprowadzono także kompleksową komasację gruntów należących do wspólnoty. Dzieci mariawickie chodziły do oddzielnej szkoły czteroklasowej.

W 2006 r. zakończono gruntowny remont świątyni z okazji jej stulecia, ale już dwa lata później, w trakcie nawałnicy, runęła charakterystyczna 32-metrowa wieża kościoła. Obecnie trwają prace rekonstrukcyjne.

Powiązane trasy

60.6 km 5:00 h łatwy
Trasa Reymontowska
Trasa Reymontowska
Aplikacja Siedlce

Największe atrakcje regionu, trasy piesze i rowerowe, interaktywna mapa 3D i quizy Parku Aleksandria. Wszystko to i wiele więcej znajdziesz w naszej aplikacji.