Korczew - pałac

Zabytki okolic Siedlec

Informacje

Godziny otwarcia

1 III - 30 IX
poniedziałek - piątek 8:00-18:00
sobota - niedziela nieczynne
1 X - 28 II
poniedziałek - piątek 8:00-16:00
sobota - niedziela nieczynne
Początki pałacu w Korczewie sięgają 1734 r. – wówczas na polecenie Wiktoryna Kuczyńskiego wybudowano okazały barokowy gmach, który szybko uzyskał miano „siedleckiego Wilanowa”. Został on mocno rozbudowany w 1. połowie XIX w. wg projektu Franciszka Jaszczołda. Kolejną przebudowę
pałac przeszedł po 1930 r. pod okiem Stanisława Noakowskiego, przy nadzorze Mariana Walentynowicza (architekta i rysownika, autora serii o Koziołku Matołku). Mocno zniszczona w okresie PRL-u rezydencja jest obecnie sukcesywnie remontowana.
Pałac jest budynkiem murowanym, piętrowym, zbudowanym na planie prostokąta z kolumnowym ryzalitem pośrodku. Po obu jego stronach wzniesiono dwie oficyny usytuowane pod kątem prostym. Wewnątrz są pomieszczenia dekorowane sztukateriami i polichromiami, m.in. Salonik Pompejański
z malowidłami sygnowanymi w 1806 r. przez Adama Byczkowskiego, Sala Balowa ze złoconymi stiukami w stylu rokoko oraz Salonik Chiński, w którym prace restauracyjne prowadził Jerzy Suchałko. Zrewaloryzowano również Salę Norwida i dwie Sale Niebieskie.

Powiązane trasy

126 km 10:00 h średni
Trasa Korczewska
Trasa Korczewska
Aplikacja Siedlce

Największe atrakcje regionu, trasy piesze i rowerowe, interaktywna mapa 3D i quizy Parku Aleksandria. Wszystko to i wiele więcej znajdziesz w naszej aplikacji.