Pałac Ogińskich

Zabytki Siedlec

Informacje

  • Adres: ul. Konarskiego 2, 08-110 Siedlce

Pałac wybudował Kazimierz Czartoryski przed 1730 r. Magnacka rezydencja została gruntownie przebudowana w stylu klasycystycznym w latach 1779–1781 przez Aleksandrę Ogińską. Dobudowano wówczas m.in. górną kondygnację w części frontowej (wraz z nową elewacją i kolumnowym portykiem) oraz dwa skrzydła poprzeczne. Autorem projektu był architekt Stanisław Zawadzki.

W latach 1783 i 1793 gościł tu król Stanisław August Poniatowski. Posiadłość Ogińskiej słynęła wśród jej współczesnych ze wspaniałych przedstawień teatralnych, koncertów i wieczorów poetyckich, na których bywali m.in. Franciszek Karpiński, Julian Ursyn Niemcewicz i Franciszek Dionizy Kniaźnin.

Po śmierci księżnej pałac trafił w ręce Izabeli Czartoryskiej, która wymieniła dobra siedleckie na posiadłości rządowe na Lubelszczyźnie. Gmach stał się obiektem użyteczności publicznej: urzędowały tu rosyjskie władze guberni siedleckiej, dyrekcja kolei warszawsko-terespolskiej, biskupi siedleccy i członkowie Wermachtu. Pałac, spalony w 1944 r., został odbudowany w 1950 r., a następnie odrestaurowany w latach 2005–2006. Obecnie mieści się tu rektorat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.

Audio

Aplikacja Siedlce

Największe atrakcje regionu, trasy piesze i rowerowe, interaktywna mapa 3D i quizy Parku Aleksandria. Wszystko to i wiele więcej znajdziesz w naszej aplikacji.